آموزش راه اندازی ماینر، پیکربندی، تعمیر و عیب یابی | صفر تا صد
دسته بندی مقالات

آموزش راه اندازی ماینر، پیکربندی، تعمیر و عیب یابی | صفر تا صد

انت ماینرها از محبوب‌ترین دستگاه‌های استخراج رمزارزها هستند که تنظیم انواع مدل‌های مختلف این ماینرها تقریباً یکسان است. در همین راستا به عنوان نمونه؛ راه اندازی ماینر، تنظیم و عیب‌ یابی انت ماینر S9 را بررسی کرده‌ایم. لازم به ذکر است که این آموزش برای سایر مدل‌های انت ماینر نیز به طور یکسان قابل اجرا خواهد بود.

آموزش راه اندازی ماینر

دستگاه‌های ماینر مانند هر وسیله‌ی الکترونیکی دیگری برای شروع کار نیاز به پیکربندی و راه اندازی دارند. در آموزش راه انداری ماینر به نحوه انجام کانفیگ ماینر می‌پردازیم.

۱- آماده سازی ماینر

راه اندازی ماینر مقدمات و آماده سازی کمی نیاز دارد شما تنها به یک منبع تغذیه، اینترنت، و یک رایانه شخصی برای پیکربندی نیاز دارید که در ادامه آموزش راه اندازی ماینر نکات آن را توضیح می‌دهیم.

منبع تغذیه را آماده کنید: در ابتدا توصیه می‌شود وات PSU نسبت به مصرف برق ماینر ۲۰٪ یا بالاتر باشد. برا تغذیه یک ماینر می‌توانید از چندین PSU نیز استفاده نمایید.

• ماینر را با یک سیم اترنت به روتر وصل کنید.

• توجه داشته باشید که ماینر و رایانه شخصی شما باید تحت یک شبکه یکسان باشند. (رایانه شخصی فقط برای پیکربندی یا کانفیگ ماینر مورد نیاز است).

 

۲- اتصال ماینر

اتصالات ماینر به دو بخش دیتا و تغذیه دسته بندی می‌شوند که توجه به چگونگی برقراری آن‌ها (خصوصا اتصالات تغذیه) حائز اهمیت است چرا که دقت نکردن به اتصالات ماینر ممکن است موجب آسیب‌دیدگی جدی دستگاه‌ها شود.

انواع اتصالات ماینر

انواع اتصالات ماینر

 

• بررسی کنید که اتصال کابل‌های ماینر محکم باشد، زیرا ممکن است کابل‌ها هنگام حمل و نقل جدا شده باشند.

• روی انت ماینر ۱۰ پورت ۶ پین وجود دارد که همه این پورت‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. بنابراین، تمام پورت‌های ۶ پین، حتی پورت ۶ پینی که روی برد کنترلر سبز رنگ وجود دارد را به PSU خود وصل نمایید.

تمام پورت‌های ۶ پین ماینر را به PSU متصل کنید

تمام پورت‌های ۶ پین ماینر را به PSU متصل کنید.

 

همه پورت‌های ۶ پین روی ماینر مورد استفاده قرار می‌گیرند

همه پورت‌های ۶ پین روی ماینر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

نکته مهم در هنگام اتصال ماینر

ماینر دارای ۳ هشبرد است. چنانچه بخواهید برای یک ماینر بیشتر از یک منبع تغذیه استفاده کنید، باید هر یک از هشبردها فقط به یک PSU وصل شود. از آنجا که روی هر هشبرد ۳ پورت ۶ پین قرار دارد، بنابراین دقت کنید، پورت‌های ۶ پین هر یک از هش بردها باید به یک PSU وصل باشد.

• سپس اتصال ماینر را با یک سیم اترنت برقرار کنید.

 

اتصال درست هنگام راه اندازی ماینر:

اتصال درست هنگام راه اندازی ماینر

اتصال درست هنگام راه اندازی ماینر

اتصال نادرست هنگام راه اندازی ماینر:

اتصال نادرست هنگام راه اندازی ماینر

اتصال نادرست هنگام راه اندازی ماینر

 

• کابل اترنت را متصل کنید و اتصالات ماینر تمام است!

تمام اتصالات مورد نیاز مانیر وصل شده‌اند

تمام اتصالات مورد نیاز مانیر وصل شده‌اند

 

۳- پیکربندی یا کانفیگ ماینر

در این قسمت از آموزش راه اندازی ماینر به نحوه روشن کردن و پیکربندی آن می‌پردازیم و نکات مهم مربوط به آن را مرور میکنیم.

تامین انرژی ماینر: نکته مهم این است که چنانچه برای ماینر بیش از یک PSU استفاده می‌کنید، باید در نهایت انرژی را برای PSU یا همان منبع تغذیه‌ای که به پورت ۶ پین روی برد کنترلر متصل است، تامین کنید. (توجه کنید که پریز‌ها و سیستم برق‌رسانی شما حتما زمین شده باشد)

• حدود ۱ تا ۲ دقیقه منتظر بمانید.

• سپس IP ماینر را در رایانه شخصی خود اسکن کنید. (از نرم‌افزار Angry IP Scanner استفاده کنید)

• وارد صفحه پیکربندی ماینر شوید. آدرس IP (مثلاَ 192.168.1.2) را در مرورگر اینترنت خود وارد نمایید. در تمام موارد نام کاربری و رمز عبور «root» است.

ورود به صفحه کانفیگ ماینر

ورود به صفحه کانفیگ ماینر

 

• به صفحه وضعیت ماینر یا همان «Miner Status» رفته و صفحه را روشن نگه دارید تا برخی از داده‌ها مانند: هش ریت، حساب کاربری ماینر و استخر در آن نشان داده شود. به خاطر داشته که ماینر باشید به طور کلی برای شروع کار استخراج به چند دقیقه زمان نیاز دارد.

• به صفحه پیکربندی ماینر یا همان «Miner Configuration» رفته، سپس آدرس استخر ماینر، حساب ماینر، رمز عبور ماینر و غیره را پیکربندی کنید و برای ذخیره تغییرات، روی ذخیره و اعمال یا همان «Save & Apply» کلیک کنید.

 

وارد کردن آدرس استخر ماینر، حساب ماینر، رمز عبور ماینر و ... در صفحه کانفیگ ماینر

وارد کردن آدرس استخر ماینر، حساب ماینر، رمز عبور ماینر و … در صفحه کانفیگ ماینر

• مطمئن شوید که یک ارز مشخص را در استخرهای مناسب استخراج می‌کنید. به عنوان مثال، در Antpool،

آدرس استخر ممکن است مانند زیر باشد:

  • Bitcoin: stratum+tcp://stratum.antpool.com:3333
  • Litecoin: stratum+tcp://stratum-ltc.antpool.com:8888
  • Dash: stratum+tcp://stratum-dash.antpool.com:6099

• می‌توانید آدرس صحیح استخر را در صفحه اصلی استخر بیابید. علاوه براین؛ شما می‌توانید در بخش «Help» یا همان راهنمای استخر خود، دستورالعمل‌های بیشتری نیز پیدا کنید.

• به صفحه «Miner Status» برگشته و تا زمانیکه داده‌های موجود، روی صفحه نشان داده شوند آن را refresh نمایید.

 

صحفه Miner status در بخش تنظیمات ماینر

صحفه Miner status در بخش تنظیمات ماینر

 

• در بخش خلاصه یا همان «Summary» که در زبانه «Minner Status» قرار دارد، هش ریت نشان داده شده است.

نمایش میزان هش ریت ماینر در زبانه Summery

نمایش میزان هش ریت ماینر در زبانه Summery

 

• نکته: صفحه «Minner Status» در انت ماینر S9 با صفحه «وضعیت ماینر» در انت ماینر S7 متفاوت است. در صفحه «Minner Status» انت ماینر S9 درجه حرارت با دو ستون نشان داده می‌شود که یکی از ستون‌ها «Temp (PCB)» و ستون دیگر «Temp (Chip)» است.

در صفحه «Minner Status» انت ماینر S9 درجه حرارت «Temp (PCB)» و «Temp (Chip)» را نشان می‌دهد.

در صفحه «Minner Status» انت ماینر S9 درجه حرارت «Temp (PCB)» و «Temp (Chip)» را نشان می‌دهد.

 

• لازم به ذکر است که، ستون «Temp (Chip)» دمای تراشه را نشان می‌دهد و شما می‌توانید دمای ماینر را در ستون «Temp (PCB)» مشاهده نمایید.

• اگر داده‌ای برای مدت زمان طولانی نشان داده نشده و یا بوق هشدار آن به صدا در آمد، ماینر را مجدداً راه‌اندازی (مقاله آموزش ریست کردن ماینر را بخوانید) نمایید. به این صورت که ماینر را خاموش کرده، یک دقیقه منتظر بمانید و سپس دوباره آن را روشن کنید.

 

نکات مربوط به استخراج هنگام کانفیگ و راه اندازی ماینر

در این بخش از آموزش راه اندازی ماینر چند نکته‌ی مهم در رابطه با ماینینگ را بررسی می‌کنیم. این نکات به شما نحوه بالابردن کارایی سیستم را می‌آموزد و با بکار گیری آن‌ها می‌توانید به افزایش عمر دستگاه خود کمک کنید.

اتلاف گرما: اگر در یک فضای محدود، تعداد زیادی ماینر قرار می‌دهید، حتماً به جریان هوا توجه کنید.

کنترل دمای ماینر از عوامل موثر بر استخراج

کنترل دمای ماینر از عوامل موثر بر استخراج

 

اضافه بار برق: اگر چندین ماینر را به یک سه راهی برق وصل می‌کنید، حداکثر توان معمول سه راهی خود را  بررسی نمایید. به عنوان مثال، چنانچه حداکثر توان معمول سه راهی برق ۲۰۰۰ وات باشد، از آنجا که مصرف برق ماینر نزدیک به ۱۴۰۰ وات است، بنابراین شما می‌توانید فقط یک ماینر را به آن سه راهی متصل نمایید.

 

عیب یابی و تعمیر دستگاه‌های ماینر

همانطور که در مطلب قبلی در مقاله‌های قبلی توضیح دادیم شما برا عیب یابی و تعمیر ماینر خود باید ابتدا مشکل را شناسایی کرده و سپس اقدام به رفع آن کنید (آموزش پیکربندی، تعمیر و عیب یابی ماینر  |  راهنمای عیب یابی و تعمیر پاور ماینر   |  آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر  |  آموزش عیب یابی و تعمیر هشبرد انت ماینر). عمده این مشکلات با راهکارهای که ارائه خواهیم کرد قابل حل هستند اما درصورت بر طرف نشدن مشکل می‌توانید از کارشناسان هشبان کمک بگیرید.

جهت عیب یابی دستگاه‌های انت‌ماینر، فقط باید موارد زیر را بررسی نمایید:

• شبکه

• استخر

• فریمور

• کنترل کننده

• برد

 

در هر صورت شما باید در ابتدا شناسایی کنید دقیقا چه چیزی باعث بروز هرگونه مشکلی شده است. در اینجا اقداماتی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:

اتصال کابل‌ها را بررسی کنید: مطمئن شوید که اتصال تمام کابل‌های ماینر، محکم باشند. مخصوصاً سه کابل متصل به هش برد و کابل فن، زیرا آن‌ها ممکن است در طی حمل و نقل جدا شده باشند.

اتصال PSU را بررسی کنید: بررسی کنید که PSU به درستی وصل شده باشد.

• مطمئن شوید که تمام کابل‌های ۶ پین محکم از منبع تغذیه به ماینر متصل هستند.

• برخی از مدل‌های ماینر مانند انت ماینر S1 و انت ماینر D5 دارای PSU یکپارچه هستند.

بررسی اتصالات ماینر‍

بررسی اتصالات ماینر‍

 

اتصال شبکه را بررسی نمایید: شبکه خانگی خود و همچنین استخر استخراج را بررسی کنید تا مطمئن شوید تمام شبکه به خوبی کار می‌کند.

سایر دستگاه‌های موجود در شبکه خود را بررسی کنید: این احتمال را در نظر بگیرید که، ممکن است برخی دستگاه‌های دیگر، آدرس IP ماینر شما را اشغال کرده‌ باشند. اگر چند ماینر دارید، سعی کنید تمام ماینرهای دیگر را از شبکه خود قطع کرده و فقط ماینر مورد نظر به شبکه متصل باشد.

• زمانیکه در حال تلاش برای لاگین کردن صفحه پیکربندی ماینر هستید، مرورگر اینترنت را تغییر دهید.

تغییر شبکه برای ماینر: سعی کنید روتری که را برای ماینر استفاده می‌کنید را تغییر داده و یا ماینر را به مکانی دیگر منتقل کنید.

استخر خود را تغییر دهید.

ماینر را بررسی کنید: مطمئن شوید سینک‌های حرارتی از ماینر جدا نشده باشند. دستگاه را به آرامی تکان دهید. با این کار درصورتیکه سینک حرارتی یا قطعه‌ای جدا شده باشد، صدای آن را خواهید شنید.

PSU را بررسی کنید: مطمئن شوید PSU شما کار می‌کند. اگر انت ماینری خریداری می‌کنید که توان PSU آن ۱۶۰۰ وات است، در ابتدا مطمئن شوید که ولتاژ آن پایدار باشد. ولتاژ کار این PSU باید برابر یا بزرگتر از ۲۰۵ ولت باشد. (برای انت ماینری که توان PSU آن APW3++ است، ولتاژ کار باید بین ۱۱۰ ولت تا ۲۰۰ ولت و برای انت ماینری که توان PSU آن ۱۶۰۰ وات است ولتاژ کار باید بین ۲۰۰ ولت تا ۲۴۰ ولت و همچنین برای انت ماینری که توان PSU آن ۱۲۰۰ وایت است ولتاژ کار باید بین ۱۰۰ ولت تا ۱۴۰ ولت باشد. اگر ولتاژ شما پایدار نباشد، PSU ممکن است کار را متوقف کرده و یا فقط فن کار ‌کند اما هیچ خروجی نداشته باشد. به همین دلیل، شما ممکن است برای PSU نیاز به یک تثبیت کننده ولتاژ داشته باشید.

فریمور را به روز کنید.

ماینر را ریست کنید. برای اموختن نحوه صحیح این کار می‌توانید به مقاله آموزش ریست کردن ماینر | صفر تا صد مراجعه نمایید.

کابل‌های سیگنال ماینر را تغییر دهید. به طور کلی سه کابل سیگنال روی ماینر وجود دارد که سه هشبرد را به کنترلر متصل می‌کنند. آن کابل‌ها را تغییر دهید، زیرا ممکن است با این کار مشکل و عیب پیش آمده رفع گردد.

تغییر کابل‌های سیگنال ماینر

تغییر کابل‌های سیگنال ماینر

 

• تعویض کنترل برد : کنترل برد را از ماینری که دچار مشکل شده خارج کرده و کنترلر دیگری را در ماینر قرار دهید، ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد. در قسمت بالای ماینر، یک پوشش نقره‌ای وجود دارد که توسط پیچ‌هایی ثابت شده است. کنترلر در آن پوشش نقره‌ای قرار دارد، البته در مدل‌های مختلف انت ماینرها ممکن است جای کنترل کننده‌ها متفاوت باشد. به عنوان مثال: در انت ماینر S5 و همچنین انت ماینر S7، یک تکه سیاه در بالای یک برد سبز وجود دارد که کنترلر شامل هر دو رنگ می‌شود. بنابراین شما باید هر دو قسمت را تغییر دهید. همچنین در انت ماینر‌های S9 / T9 / R4، فقط یک برد سبز رنگ وجود دارد و کنترلر همان برد سبز است. (مقاله آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر | راهنمای جامع را بخوانید)

• درصورت وجود مشکل در برد، برد معیوب را مشخص کنید: کابل‌های متصل به هش برد ها را جدا کرده و به نوبت هر برد را به تنهایی اجرا و راه‌اندازی نمایید. با اینکار چنانچه یک برد مشکل داشته باشد، آن را شناسایی خواهید کرد.

 

 

موضوعات مرتبط با این مقاله
بــا مــا همیشــه بــه روز باشیــد اخبـــار , مقـــالات مرتبـــط
نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه ارســـال نـــظرات کاربـــران