آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر | راهنمای جامع
دسته بندی مقالات

آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر | راهنمای جامع

در این بخش از مجموعه مقالات تعمیر و عیب یابی دستگاه‌های ماینر، به معرفی و روش‌های عیب یابی فن و کنترل برد ماینر می‌پردازیم.

آشنایی با فن و کنترل برد ماینر

هر ماینر از سه بخش اصلی کنترل برد، هشبرد و سیستم خنک‌کننده (فن) تشکیل شده است. کنترل برد به مثابه‌ی قلب ماینر است و وظیفه‌ی ایجاد هماهنگی بین هشبرد‌ها و هدایت کل سیستم را برعهده دارد. خرابی کنترل برد دستگاه ماینر را عملا غیرقابل استفاده می‌کند ولی جای نگرانی نیست، چرا که بیشتر مشکلات کنترل‌برد به راحتی قابل حل هستند.

فن‌ها نیز وظیفه‌ی مهم خنک‌کردن سیستم (به ‌ویژه هش برد ها) را بر عهده دارند تا با خروج گرمای تولید شده توسط سیستم، باعث بهبود کارایی دستگاه شده و جلوی آسیب به آن را بگیرند. در ادامه، به آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر می‌پردازیم.

 عیب‌یابی مشکل کنترل برد ماینر و تعمیر فن و راهکارهای آن ها

در ادامه برخی از متداول‌ترین مشکلات کنترل‌برد ماینر را بررسی و نحوه‌ی عیب یابی و حل این مشکلات را ارائه می‌کنیم.

عدم دسترسی به صفحه تنظیمات

این مساله ممکن است ناشی از مشکلات نرم‌افزاری، ناسازگاری مرورگر یا مشکلات شبکه باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 • مشکلات نرم افزاری ماینر:

این مشکل را می‌توانید با ریست‌کردن دستگاه برطرف کنید. برای ریست کردن ماینر ابتدا آن را روشن کنید. چند دقیقه صبر کرده و سپس دکمه‌ ریست را پنج ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. ماینر در کمتر از پنج دقیقه ریست خواهد شد. در برخی ماینرها مانند T9، S9 و T9+، می‌توانید همزمان با روشن کردن دستگاه، دکمه‌ی IPReporter را برای پنج ثانیه نگه دارید. توجه داشته باشید که در هیچ شرایطی در میانه‌ عملیاتِ ریست شدنِ ماینر، جریان برق را قطع یا اقدام به خاموش کردن ماینر نکنید. اینکار می‌تواند صدمات جدی به ماینر وارد کند.

 • ناسازگاری مرورگر اینترنت:

درصورتی که با ریست‌کردن ماینر مشکل پا برجا بود، مرورگرتان را به‌روز کرده یا تغییر دهید.

 • گیر کردن ماینر روی حالت به روزرسانی:

درصورتی که هنگام به‌روزرسانی دستگاه از کار می‌افتد باید مرورگر خود را به‌ روز کرده یا تغییر دهید.

 • مشکل آدرس IP:

تنظیمات IP را که به طور پیش‌فرض روی حالت استاتیک تنظیم شده به حالت DHCP تغییر دهید. این کار باعث می‌شود ماینر IP خود را به صورت اتوماتیک از شبکه دریافت کند.

 • مک آدرس تکراری (مشکل محتمل برای ماینرهای T9+و S9i):

برای حل کردن این مشکل، فریمور را به‌روزرسانی کنید.

 • مشکلات ناشی از تغییر مکان در دستگاه‌های انت‌ماینر:

برای حل این مشکل می‌توانید یکی از سه روش زیر را به کار بگیرید:

۱- تنظیمات شبکه را برای مکان جدید همانند مکان قبلی ست کنید.
۲- دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.
۳- دستگاه را Perform reset یا Hard reset کنید.

عدم یافتن آدرس IP

از دیگر مشکلات رایج کنترل‌برد ماینر‌ها، عدم یافتن آدرس IP است که در ادامه، شیوه‌های رفع مشکل آن را بررسی می‌کنیم.

 • مشکل نرم‌افزاری:

ماینر را ریست کنید. دستورالعمل ریست‌کردن ماینر، در قسمت مشکلات نرم‌افزاری ماینر تحت بخش عدم دسترسی به بخش تنظیمات در همین مقاله قرار دارد. علاوه بر دستورالعمل ذکر شده، همچنین می‌توانید از طریق صفحه‌ی تنطیمات وارد بخش Upgrade شوید. روی Perform reset کلیک کرده و فرایند را تائید کنید. توجه داشته باشید که در هیچ شرایطی در میانه‌ی عملیات ریست شدن ماینر جریان برق را قطع یا اقدام به خاموش کردن ماینر نکنید. اینکار می‌تواند صدمات جدی به ماینر وارد کند.

 • مشکل روتر (غیرفعال بودن DHCP):

حالت DHCP را در روتر فعال کنید.

 • مشکل کابل اترنت:

کابل معیوب یا سوکت RJ45 نامناسب می‌تواند اتصالات را دچار مشکل کند. پس از فعال‌کردن حالت DHCP از سلامت کابل و سوکت اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مشکل حل نشد، ماینر را ریست‌ فکتوری کنید.

 • نیافتن آدرس IP:

در صورت مواجه با این مشکل IP را در حالت استاتیک قرار دهید و پس از اصلاح دستی IP ماینر را ریست فکتوری کنید.

عدم شناسایی فن توسط کنترل برد ماینر

از جمله وظایف کنترل برد شناسایی فن‌‌ های ماینر است و عدم شناسایی فن‌ها توسط کنترل برد، یکی دیگر از مشکلات رایج است. چنین مشکلی ممکن است به دلیل عدم اتصال صحیح فن باشد. بنابراین در اولین قدم، از اتصال صحیح فن‌ها اطمینان حاصل کنید. خرابی پورت فن روی کنترل برد ماینر نیز می‌تواند مانع از شناسایی فن شود. تعمیر و تعویض پورت فن یک کار تخصصی ا‌ست که توسط تعمیرکاران هش‌بان ارائه می‌شود.

همچنین، ممکن است با خرابی فن مواجه باشید و نیاز داشته باشید فن را تعویض کنید. تعمیرکاران هش‌بان در اسرع وقت این کار را برای شما انجام می‌دهند.

عدم شناسایی هشبردها

عدم شناسایی هشبردها از وجود مشکلی در کنترل برد یا هشبرد خبر می‌دهد. می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی «عیب‌ یابی و تعمیر هش‌برد | راهنمای جامع» این مشکل را حل کنید. در صورتی که مشکل همچنان پا بر جا بود، تعمیرکاران هش‌بان با بهترین کیفیت مشکل را برطرف می‌کنند.

عدم شناسایی هش ریت

عدم شناسایی صحیح هش ریت توسط ماینر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • اشکال استخر (Pool): استخری که در آن مشارکت می‌کنید را تغییر دهید.
 • اشکال در شبکه: اتصال اینترنت خود را چک کنید.
 • اشکال فن: برای حل مشکل فن باید آن را تعویض کنید. می‌توانید از خدمات شرکت هش‌بان برای تعویض فن استفاده کنید.
 • خرابی هشبرد: خرابی هش برد می‌تواند منجر به ایجاد اختلال در هشریت شود. برای رفع این مشکل، هشبرد باید تعمیر شود. شما می‌توانید تعمیر تخصصی هش برد را به متخصصان هش‌بان بسپارید.
 • خرابی کنترل برد: خرابی کنترل‌برد هم می‌تواند روی عمل‌کرد بقیه قطعات و به صورت غیر مستقیم روی هش ریت تاثیر بگذارد. مانند بقیه قطعات ماینر، برای رفع خرابی به تعمیر تخصصی نیاز است و کارشناسان هش‌بان آماده‌ی خدمت‌رسانی در این زمینه هستند.

عدم عمل‌کرد چراغ‌های نشانگر برای پورت اترنت

پورت اترنت ماینرها دو چراغ سبز و زرد دارد که در وضعیت عادی چراغ زرد همواره روشن و چراغ سبز درحالت چشمک‌زن است. اگر وضعیت روشنایی چراغ‌ها چیزی غیر از وضعیت مذکور باشد، یعنی اشکالی در لایه‌ فیزیکی شبکه وجود دارد. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، ابتدا کابل اترنت را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که مشکل حل نشد، سوئيچ ماینر و روتر را چک کنید. اگر مشکل هنوز برطرف نشده بود، ممکن است کنترل برد دچار مشکل شده باشد. می‌توانید از کارشناسان هش‌بان برای تعمیر کنترل‌برد خود کمک بگیرید.

نمایش پیغام مشکل فن در صفحه کرنل لاگ (Kernel Log)

برای اطمینان از سلامت ماینر لازم است هموراه لاگ دستگاه‌های خود را چک کنید تا بتوانید در اسرع از پیغام‌های خطا مطلع شوید. برای این کار، به صفحه کرنل لاگ بروید و «error» را جستجو کنید. پیغام Fatal Error (به معنی خطای جدی یا مهلک) از خرابی فن‌های دستگاه حکایت دارد. اگر این پیغام فقط برای یکی از فن‌ها نمایش داده می‌شد، باید یکی از فن‌ها را از کنترل برد جدا کنید تا بتوانید فن خراب را شناسایی کنید. لازم است فن‌ها به لحاظ ظاهری هم کارکرد مناسبی داشته باشند و نامنظم یا ضعیف کار نکنند. در صورت خراب بودن فن‌ها کارشناسان هش‌بان برای تعمیر آماده‌اند.

ممکن است پیغام Fatal Error به دلیل خرابی فن‌ نباشد و مشکل کنترل‌برد منشا خطا باشد. برای رفع این مشکل، باید سوکت اتصال فن‌ها را چک کنید و درصورت نیاز، تعویض کنید. در صورتی که همچنان خطا را مشاهده می‌کردید، فن‌ها را قطع و وصل کنید. اگر مشکل رفع نشد تعمیرکاران هش‌بان برای تعویض پورت فن به شما کمک می‌کنند.

کم یا زیاد بودن سرعت چرخش (rpm) فن‌ها

سرعت چرخش فن‌ها، یکی از مهم‌ترین پارامتر‌هایی است که باید مرتب چک شود. اختلاف سرعت چرخش فن‌ها همواره باید کمتر از ۳۰۰۰ باشد. بالارفتن بیش از حد سرعت فن می‌تواند به خود فن و کنترل برد آسیب بزند. درصورتی که سرعت چرخش فن به بیش از ۷۰۰۰ رسید، باید فن تعویض شود.

موضوعات مرتبط با این مقاله
نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه ارســـال نـــظرات کاربـــران

نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه مشاهـــده نـــظرات کاربـــران
mohammdprykhwan اسفند 12, 1400

سلام خسته نباشید یک دستگاه m3v2 دارم که فن جدید براش خریدم که وقتی تعویض کردم هشبرد های دستگاه بالا نمیاد.بعد فن های قبلی میزارم رو دستگاه میاد بالا مشکل از چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

هشبان اسفند 14, 1400

سلام و وقت بخیر
احتمالا آمپر فن های خریداری شده، کمتر از فن اصلی دستگاهتون باشه

ناشناس اسفند 20, 1400

درود،خسته نباشید،ماینر t9+دارم به محض زدن به برق چراغ سبز و قرمز باهم روشن میشه و ثابت میمونن و دستگاه نمیاد بالا
ریست هم نمیشه
ممنون میشم راهنماییم کنید و بگید عیبش از چیه

هشبان اسفند 21, 1400

سلام و وفت بخیر
مشکلی که برای ما نوشتید از کنترل برد دستگاه T9+ شماست. کنترل برد نیاز به تعمیر و یا تعویض داره

محمدحسن اسکندری اسفند 20, 1400

سلام از کجا دور فن ها رو بررسی کنم که چند هست

هشبان اسفند 21, 1400

سلام و وقت بخیر
اگر دستگاه Antminer باشه از ماینر استاتوس و اگر Whatsminer هست از سیستم استاتوس میتونید دور فن‌هارو بررسی کنید.

رامین موسوی فروردین 22, 1401

سلام سوکت سر فن سیاه شده
هر دو فن

هشبان فروردین 23, 1401

سلام و وقت بخیر
فرسودگی قطعات کاملا طبیعیه و اگر فن‌ها به درستی کار می‌کنن فعلا مشکلی نیست

احسان فروردین 27, 1401

سلام خسته نباشید دستگاه s9j فن پشتی از کار افتاد ولی دستگاه داشت هنوز کار می کرد به نظر شما مشکل از چیه؟

هشبان فروردین 29, 1401

سلام و وقت بخیر
فن‌های دستگاه ماینر عمر محدودی دارن و به دلایل متفاوتی ممکنه از کار بیفتن. بالا رفتن دمای دستگاه موجب آسیب رسیدن به هشبردها بشه. بنابراین در اولین فرصت فن دستگاه رو تعویض کنید

موسی اردیبهشت 7, 1401

سلام، ماینر من چرا زیر بار نمیره

هشبان اردیبهشت 9, 1401

سلام و وقت بخیر ذوست عزیز
نیاز به مقادیری اطلاعات داریم برای اینکه بتونیم راهماییتون کنیم. برای نتیجه‌ی بهتر محبت کنید با پشتیبانی هشبان تماس بگیرید تا همکاران بهتر بتونن راهنماییتون کنن.

ناشناس اردیبهشت 10, 1401

دستگاه t17 58 دارم دستگاه بعد ازینکه خاموش شد روشن کردم یک هشتبرد بالا نیومد دوباره خاموش و روشن کردم ip میاد بالا ولی زیربار نمیره وصل نمیشه

هشبان اردیبهشت 11, 1401

سلام و وقت بخیر
هشبرد خراب شده.برای اطمینان جای هشبرد رو توی دستگاه عوض کنید و مطمئن بشید که مشکل از هشبرده و نه اتصالات.بعد از اطمینان، هشبرد رو برای تعمیرات به تعمیرگاه مجاز و مطمئن بسپرید

رامین غریب دوست اردیبهشت 15, 1401

باسلام وخسته نباشید.توضیحات دراین سایت یکی ازمرتب ترین وباسروسامانترین اموزشهای بوددربین این همه سایتهایی که گشت زدم وخواندم.بیشترشان ترتیب خاصی ندارند ولی شماخیلی مرتب وجامع توضیحات واضحی راارائه فرمودین بسیادسپاسگذار وممنونم.

هشبان اردیبهشت 17, 1401

سلام و وقت بخیر
بسیار خوشوقت و مفتخریم که تونستیم مفید باشیم و همچنین بی نهایت سربلندیم که همراهان خوبی مثل شما داریم.

الیاس اردیبهشت 23, 1401

سلام وق تون بخیر دستگاه ماینm3v2دارم میخوام بدونم چطور میتونم قدرت فن ماینم رو کم کنم اخه تنظیم کردنش روی۶۰۰۰هزار صداش هم خیلی زیاده… لطفا راهنماییم کنید.خدا خیرتون بده

هشبان اردیبهشت 26, 1401

سلام و وقت بخیر
در این مورد میتونید با همکاران ما در بخش پشتیبانی هشبان تماس بگیرید تا به درستی و کامل راهنماییتون کنن