راهنمای عیب یابی و تعمیر پاور ماینر | صفر تا صد
دسته بندی مقالات

راهنمای عیب یابی و تعمیر پاور ماینر | صفر تا صد

در این مطلب قصد داریم روش‌های عیب‌ یابی و تعمیر پاور ماینرهای بیت مین را بررسی کنیم. با مطالعه‌ی این مطلب خواهید توانست مشکلات رایج مربوط به منابع تغذیه بیتمین را شناسایی و برطرف کنید. در صورت وجود مشکلات جدی‌تر در پاور ماینر نیز کارشناسان هش‌بان پاسخگوی شما خواهند بود و در بخش خدمات تعمیر پاور می توانید درخواست خود را ثبت کنید.

خدمات تعمیر پاور ماینر

راهنمای صفر تا صد عیب یابی و تعمیر پاور ماینر

پاور چیست؟

منبع تغذیه یا همان پاور PSU دستگاهی است که وظیفه‌ی تامین برق مورد نیاز سخت‌افزار ماینر را بر عهده دارد. پاور جریان ورودی را که از نوع متناوب (یا AC) است به جریان مستقیم (یا همان DC) که خروجی مناسب برای قطعات ماینر است، تبدیل می‌کند. در واقع پاور ماینر، الکتریسیته را از برق شهری گرفته و آن را تبدیل به جریانی مناسب برای ماینر می‌کند.

 

پاور ماینر S19 Pro

علل خرابی پاور ماینر

از جمله دلایل خرابی پاور ماینر می‌توان به تغییر نوسانات برق ناشی از رعد و برق، افزایش یا افت ولتاژ و تغییر فرکانس برق ورودی اشاره کرد. عدم وجود اتصالات صحیح و مستحکم پاور به ماینر یا عدم استفاده از دسته سیم استاندارد ماینر نیز، از دیگر دلایل خرابی ماینر هستند. همچنین ممکن است اشکال در مدار داخلی منبع تغذیه ماینر منجر به خرابی پاور شود. دمای زیاد پاور ماینر نیز باعث خرابی زودهنگام این قطعه می‌شود. قرار دادن ماینر در محفظه‌های غیر استاندارد برای کم کردن صدا می‌تواند مانع تهویه مناسب و داغ کردن ماینر شود. بنابراین مهم است که محل قرارگیری و تجهیزات خنک‌کننده‌ی مناسب برای انتقال گرمای دستگاه در نظر گرفته شود.

انواع خرابی پاور (منبع تغذیه) ماینر

متداول‌ترین مشکلاتی که برای پاورهای ماینر به وجود می‌آیند عبارتند از:

  • روشن نشدن ماینر
  • وجود اتصالی در پاور ماینر
  • افزایش و کاهش ناگهانی ولتاژ پاور
  • خرابی سیستم خنک‌کننده و فن‌های پاور ماینر
  • فرسوده و خراب شدن سیم‌ پیچ پاور
  • سوختن و یا خراب شدن فیوز داخلی پاور ماینر
  • فرسوده شدن و یا سوختن قطعات داخلی پاور ماینر مانند خازن‌، ترانزیستور، دیود، آی سی، مقاومت و …

زمانی که با مشکلاتی همچون روشن نشدن دستگاه ماینر و یا ری‌استارت شدن مکرر و خود به خودی دستگاه مواجه شدید، باید پاور ماینر را تعمیر کنید.

پس از آشنایی با انواع خرابی های پاور ماینر نوبت رفع ایرادات آن میرسد. درصورتی که پاور شما دچار مشکل گردیده است، لطفا ویدئوی آموزشی زیر را با دقت ببینید.

 

عیب‌ یابی پاور (منبع تغذیه) ماینر

همانطور که گفته شد، پاور یکی از اصلی‌ترین قطعات یک ماینر است و وظیفه انتقال نیرو به ماینر را برعهده دارد. به دلیل روشن بودن مداوم و مصرف بالای ماینرها، سازندگان همواره سعی می‌کنند بهترین منابع تغذیه را برای آنها طراحی کنند تا در عین بهینه بودن، عمر بالایی نیز داشته باشند. با این حال این قطعه نیز مانند دیگر قطعات الکترونیکی گاهی دچار مشکل می‌شود. خبر خوب این که در بسیاری از موارد این مشکلات با چند راهکار ساده قابل حل است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

۱- ولتاژ را چک کنید.

مطمئن شوید دستگاه با ولتاژی کمتر از ولتاژ شروع کار نمی‌کند. ولتاژ شروع حداقل ولتاژی است که پاور نیاز دارد از پریز برق دریافت کند تا روشن شود. درصورتی که ولتاژ ورودی کمتر از ولتاژ شروع پاور باشد، پاور کار نخواهد کرد و ماینر نیز روشن نخواهد شد.

مقدار ولتاژ در کشورهای گوناگون متفاوت است. در بیشتر کشورها ولتاژ تک‌فاز مقادیر ۱۱۰، ۲۲۰ یا ۲۴۰ است. برای مثال ولتاژ تک‌فاز در ایران ۲۲۰ ولت است. مطمئن شوید که ولتاژ پریز برای پاور مناسب است. به طور کلی اگر ماینر شما بیش از ۱۲۰۰ وات نیرو احتیاج دارد، پریز برقتان باید ۲۲۰ ولت باشد. اگر چنین نیست، از یک برقکار بخواهید سیم‌کشی‌هایتان را چک کند.

۲- پاور را چک کنید.

پاور را به دستگاه دیگری متصل کنید تا مطمئن شوید مشکل از پاور است؛ زیرا در برخی موارد ممکن است مشکلات مربوط به برد کنترل، به پاور نسبت داده شود.

A. پاور را با یک مولتی متر تست کنید.

ابتدا مطمئن شوید که کابل برق به درستی متصل شده است. مولتی متر را در حالت DC گذاشته و ولتاژ منبع را چک کنید. دو روش برای این کار وجود دارد:

الف: پروب‌های قرمز و مشکی را به سیم‌های زرد و مشکی متصل کنید.

ب: پروب‌ها را به ترمینال های مثبت و منفی متصل کنید.

استفاده از مولتی متر برای چک کردن پاور ماینر

عددی که روی دستگاه به نمایش درآمده را بخوانید. اگر این عدد نزدیک به ۱۲ بود، پاور سالم است. در غیر این صورت پاور دچار مشکل شده و به تعمیر نیاز دارد.

در صورت وجود مشکل در پاور دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

B. فن نمیچرخد و پاور خروجی ۱۲ ولت ندارد.

ممکن است پاور از قسمت AC دچار مشکل باشد. از درستی و شل نبودن اتصالات مطمئن شوید. همچنین از ورود برق با ولتاژ طبیعی به دستگاه اطمینان حاصل کنید.

C. فن کارکرد طبیعی دارد، اما خروجی پاور ۱۲ ولت نیست.

این مشکل در دو صورت نمایان می‌شود: ولتاژ کم پریز یا حالت محافظت پاور (Protection mode). توسط یک مولتی متر ولتاژ پریز را چک کنید. در صورتی که ولتاژ پریز کمتر از ۲۰۵ بود از یک برقکار بخواهید سیم‌کشی ساختمان را بررسی کند. اگر ولتاژ پریز مشکلی نداشت، ممکن است در بخشی از پاور اتصال کوتاه رخ داده و پاور به طور خودکار به حالت محافظت رفته باشد. همچنین ممکن است اضافه بار عامل این مشکل شده باشد. در این صورت دستگاه را خاموش کرده و برای ۱۰ دقیقه از برق بکشید و سپس دوباره امتحان کنید.

در نظر داشته باشید که قرار گرفتن پاور در حالت محافظت، مانع از آتش‌سوزی دستگاه در زمان جریان بار غیرعادی می‌شود و از ادامه‌ی کار پاور جلوگیری می‌کند.

D. پاور به طور مکرر چند ثانیه متوقف میشود و سپس ادامه میدهد.

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که پاور از شدت دمای زیاد وارد حالت محافظت شود. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، از سلامت فن ها و باز بودن مسیر هوا مطمئن شوید، گرد و خاک را پاک کنید و یا در صورت نیاز دستگاه را به جایی خنک‌تر منتقل کنید. در صورتی که فن از کار افتاده باشد باید از یک تعمیرکار فن ماینر کمک بگیرید.

E. ولتاژ ۱۲ ولت و عادی‌ست، اما فن نمی‌چرخد.

احتمال بسیار زیادی وجود دارد که مشکل از فن باشد. مطمئن شوید که چیزی مانع عملکرد صحیح فن نشده باشد. برای تعویض فن می‌توانید به تعمیرکاران هش‌بان مراجعه کنید.

F. پاور ناگهان از کار افتاده و نمیتواند ادامه دهد.

ممکن است دستگاه به دلیل کشیدن جریان بیش‌ از حد در حالت محافظت قرار گرفته و این مشکل ایجاد شده باشد. این مشکل از فشار بیش از حد به پاور یا خرابی ماینر ناشی می‌شود. پاور معیوب را با یک پاور سالم جایگزین کنید. درصورتی که ماینر به درستی کار می‌کند، می‌توانید تعمیر پاور را به تعمیرکارهای هش‌بان بسپارید. چنانچه با تعویض پاور نیز مشکل ماینر حل نشد، باید ماینر را تعمیر کنید.

تعمیر فن پاور ماینر۳- کنترل برد و سپس هشبرد را بررسی کنید.

اگر هنوز موفق نشده‌اید ماینر را روشن کنید، تمام کابل‌ها را مطابق عکس زیر از هش برد جدا کنید و سپس فقط یک کانکتور برق را به برد کنترل متصل کنید.

اگر همچنان ماینر روشن نشد، بدین معنی‌ست که کنترل برد معیوب است و باید آن را تعویض کنید. اما اگر توانستید ماینر را روشن کنید، یعنی هش بردها معیوب هستند. تعمیر هشبرد ماینر یکی از خدمات تخصصی هش‌بان است.

امیدواریم با مطالعه‌ی این مطلب و انجام توصیه‌های ذکر شده توانسته باشید مشکل پاور خود را یافته و حل نمایید. لطفا تجربه‌های خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان هش‌بان به اشتراک بگذارید. در صورتی که سوال دیگری در رابطه با “عیب یابی و تعمیر پاور ماینر“دارید، آن را زیر این پست مطرح کنید تا کارشناسان هش‌بان در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ ‌دهند. در نهایت، اگر با انجام موارد فوق همچنان مشکل شما حل نشده، جهت درخواست ثبت تعمیر خود، به صفحه تعمیر پاور مراجعه نموده و درخواست خود را ثبت نمایید.

 

سوالات متداول درباره تعمیر پاور ماینر:

علت داغ شدن پاور ماینر چیست؟

یکی از دلایل آن استفاده نکردن از فن و تجهیزات مناسب خنک کردن ماینر است.

علت روشن نشدن پاور ماینر با وجود روشن بودن فن آن چیست؟

یعنی منبع تغذیه ماینر شما خراب است. دقت کنید کارکرد فن های ماینر به معنی سلامت دستگاه نیست.

کاربرد نقشه پاور ماینر چیست؟

نقشه پاور ماینر موجب تسریع در عیب یابی پاور شده و سرعت تعمیر پاور ماینر را بالا میبرد.

تست پاور ماینر با چه ابزاری انجام می شود؟

برای تست پاور ماینر از مولتی متر استفاده می شود

ولتاژ خروجی پاور ماینر باید چه مقدار باشد؟

مناسبت ترین ولتاژ خروجی برای پاور ماینر 12 ولت است.

آموزش تعمیر پاور ماینر شامل چه سرفصل هایی است؟

از سرفصلهای تعمیرات پاور ماینر می توان به آشنایی مقدماتی الکترونیک، آشنایی با قطعات و تست آنها در پاور ماینر، شناخت انواع پاور ماینر، آموزش مدارات پاور و ... اشاره کرد.

موضوعات مرتبط با این مقاله
نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه ارســـال نـــظرات کاربـــران

نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه مشاهـــده نـــظرات کاربـــران
علیرضا حبیبی ثانی مرداد 26, 1401

باسلام.مهندس پاور ۱۸۰۰بیت مین دارم قشنگ کارمیکرد ازبرق کشید بنابه دلایلی وبعددوباره زدم دیگه خروجی نداره.فن پاورکارمیکند اما خروجی ندارد.ممنون میشم راهنماییم کنین

هشبان مرداد 29, 1401

سلام و وقت بخیر
احتمالا بخشهای مدار خروجی تامین کننده ولتاژ خروجی خراب شده. نیازه که قطعه رو به تعمیرگاه بسپرید. همچنین میتونید برای تست رایگان و عیب‌یابی احتمالی دستگاه به کارشناسان هشبان توی این زمینه اعتماد کنید

یوسف شهریور 10, 1401

سلام .پاور خروجی نداره ورله هم فقط تیک تیک میکنه علت ممنون

هشبان شهریور 12, 1401

سلام و وقت بخیر
به احتمال زیاد علت مدار استندبای پاور

علی محمدی شهریور 14, 1401

با سلام
آب وارد پاور شده. بعد از خشک کردن وقتی اتصال برق برقرار میشود جرقه میزند و فیوز کنتور میپرد. کدوم قطعه پاور سوخته ؟

هشبان شهریور 15, 1401

سلام و وقت بخیر
از اونجایی که پاور قطعه ای هست که مستقیما با برق سر و کار داره، در صورتی که آب واردش شده باشه میتونه به هرکدوم از قطعات داخلی آسیب رسونده باشه. برای فهمیدن این موضوع نیازه پاور دستگاه ماینر رو به تعمیرگاه بسپارید