راهنمای عیب یابی و تعمیر پاور ماینر | صفر تا صد
دسته بندی مقالات

راهنمای عیب یابی و تعمیر پاور ماینر | صفر تا صد

در این مطلب قصد داریم روش‌های عیب‌یابی و تعمیر پاور ماینر های بیت مین را بررسی کنیم. با مطالعه‌ی این مطلب خواهید توانست مشکلات رایج مربوط به منابع تغذیه بیتمین را شناسایی و برطرف کنید. در صورت وجود مشکلات جدی‌تر نیز کارشناسان هش‌بان پاسخگوی شما خواهند بود.

 

راهنمای صفر تا صد عیب یابی و تعمیر پاور ماینر

پاور چیست؟

منبع تغذیه یا همان پاور (Power Supply Unit) دستگاهی است که وظیفه‌ی تامین برق مورد نیاز سخت‌افزار ماینر را بر عهده دارد. پاور جریان ورودی را که از نوع متناوب (یا AC) است به جریان مستقیم (یا همان DC) که خروجی مناسب برای قطعات ماینر است، تبدیل می‌کند. در واقع پاور ماینر الکتریسیته را از برق شهری گرفته و آن را تبدیل به جریانی مناسب برای ماینر می‌کند.

علل خرابی پاور ماینر

از جمله دلایل خرابی پاور ماینر می‌توان به تغییر نوسانات برق ناشی از رعد و برق، افزایش یا افت ولتاژ، تغییر فرکانس برق ورودی اشاره کرد. عدم وجود اتصالات صحیح و مستحکم پاور به ماینر یا عدم استفاده از دسته سیم استاندارد ماینر نیز از دیگر دلایل خرابی ماینر اشاره کرد. همچنین ممکن است اشکال در مدار داخلی منبع تغذیه ماینر منجر به خرابی پاور شود. دمای زیاد پاور ماینر نیز باعث خرابی زودهنگام این قطعه می‌شود. قرار دادن ماینر در محفظه‌های غیر استاندارد برای کم کردن صدا می‌تواند مانع تهویه مناسب و داغ کردن ماینر شود. بنابراین مهم است که محل قرارگیری و تجهیزات خنک‌کننده‌ی مناسب برای انتقال گرمای دستگاه در نظر گرفته شود.

انواع خرابی پاور (منبع تغذیه) ماینر

متداول‌ترین مشکلاتی که برای پاورهای ماینر به وجود می‌آیند عبارتند از:

  • روشن نشدن ماینر
  • وجود اتصالی در پاور ماینر
  • افزایش و کاهش ناگهانی ولتاژ پاور
  • خرابی سیستم خنک‌کننده و فن‌های پاور ماینر
  • فرسوده و خراب شدن سیم‌ پیچ پاور
  • سوختن و یا خراب شدن فیوز داخلی پاور ماینر
  • فرسوده شدن و یا سوختن قطعات داخلی پاور ماینر مانند خازن‌، ترانزیستور، دیود، آی سی، مقاومت و…

زمانی که با مشکلاتی همچون روشن نشدن دستگاه ماینر، ری‌استارت شدن مکرر و خود به خودی دستگاه مواجه شدید باید پاور ماینر را تعمیر کنید.

عیب‌ یابی پاور (منبع تغذیه) ماینر

همانطور که گفته شد پاور یکی از اصلی‌ترین قطعات یک ماینر است و وظیفه انتقال نیرو به ماینر را برعهده دارد. به دلیل روشن بودن مداوم و مصرف بالای ماینرها سازندگان همواره سعی می‌کنند بهترین منابع تغذیه را برای آنها طراحی کنند تا در عین بهینه بودن، عمر بالایی نیز داشته باشند. با این حال این قطعه نیز مانند دیگر قطعات الکترونیکی گاهی دچار مشکل می‌شود. خبر خوب این که در بسیاری از موارد این مشکلات با چند راهکار ساده قابل حل هستند.

۱- ولتاژ را چک کنید.

مطمئن شوید دستگاه با ولتاژی کمتر از ولتاژ شروع کار نمی‌کند. ولتاژ شروع حداقل ولتاژی است که پاور نیاز دارد از پریز برق دریافت کند تا روشن شود. درصورتی که ولتاژ ورودی کمتر از ولتاژ شروع پاور باشد، پاور کار نخواهد کرد و ماینر نیز روشن نخواهد شد.

مقدار ولتاژ در کشورهای گوناگون متفاوت است. در بیشتر کشورها ولتاژ تک‌فاز مقادیر ۱۱۰، ۲۲۰ یا ۲۴۰ هستند. برای مثال ولتاژ تک‌فاز در ایران ۲۲۰ ولت است. مطمئن شوید که ولتاژ پریز برای پاور مناسب است. به طور کلی اگر ماینر شما بیش از ۱۲۰۰ وات نیرو احتیاج دارد پریز برقتان باید ۲۲۰ ولت باشد. اگر چنین نیست از یک برقکار بخواهید سیم‌کشی‌هایتان را چک کنید.

۲- پاور را چک کنید.

پاور را به دستگاه دیگری متصل کنید تا مطمئن شوید مشکل از پاور است. زیرا در برخی موارد ممکن است مشکلات مربوط به برد کنترل، به پاور نسبت داده شود.

A. پاور را با یک مولتی متر تست کنید.

ابتدا مطمئن شوید که کابل برق به درستی متصل شده است. مولتی متر را در حالت DC گذاشته و ولتاژ منبع را چک کنید. دو روش برای این کار وجود دارد:

الف: پروب‌های قرمز و مشکی را به سیم‌های زرد و مشکی متصل کنید.

ب: پروب‌ها را به ترمینال های مثبت و منفی متصل کنید.

عددی که روی دستگاه به نمایش درآمده را بخوانید. اگر این عدد نزدیک به ۱۲ بود، پاور سالم است. در غیر این صورت پاور دچار مشکل شده و به تعمیر نیاز دارد.

در صورت وجود مشکل در پاور دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

B. فن نمیچرخد و پاور خروجی ۱۲ ولت ندارد.

ممکن است پاور از قسمت AC دچار مشکل باشد. از درستی و شل نبودن اتصالات مطمئن شوید. همچنین از ورود برق با ولتاژ طبیعی به دستگاه اطمینان حاصل کنید.

C. فن کارکرد طبیعی دارد اما خروجی پاور ۱۲ ولت نیست.

این مشکل در دو صورت نمایان می‌شود؛ ولتاژ کم پریز یا حالت محافظت پاور (Protection mode). توسط یک مولتی متر ولتاژ پریز را چک کنید. در صورتی که ولتاژ پریز کمتر از ۲۰۵ بود از یک برقکار بخواهید سیم‌کشی ساختمان را بررسی کند. اگر ولتاژ پریز مشکلی نداشت ممکن است در بخشی از پاور اتصال کوتاه رخ داده و پاور به طور خودکار به حالت محافظت رفته باشد. همچنین ممکن است اضافه بار عامل این مشکل شده باشد. در این صورت دستگاه را خاموش کرده و برای ۱۰ دقیقه از برق بکشید و سپس دوباره امتحان کنید.

در نظر داشته باشید که قرار گرفتن پاور در حالت محافظت مانع از آتش‌سوزی دستگاه در زمان جریان بار غیرعادی می‌شود و ادامه‌ی کار پاور جلوگیری می‌کند.

D. پاور به طور مکرر چند ثانیه متوقف میشود و سپس ادامه میدهد.

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که پاور از شدت دمای زیاد وارد حالت محافظت شود. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید از سلامت فن ها و باز بودن مسیر هوا مطمئن شوید، گرد و خاک را پاک کنید و یا در صورت نیاز دستگاه را به جایی خنک‌تر منتقل کنید. در صورتی که فن از کار افتاده باشد باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

E. ولتاژ ۱۲ ولت و عادی‌ست اما فن نمی‌چرخد.

احتمال بسیار زیادی وجود دارد که مشکل از فن باشد. مطمئن شوید که چیزی مانع عملکرد صحیح فن نشده باشد. برای تعویض فن می‌توانید به تعمیرکاران هش‌بان مراجعه کنید.

F. پاور ناگهان از کار افتاده و نمیتواند ادامه دهد.

ممکن است دستگاه به دلیل کشیدن جریان بیش‌ از حد در حالت محافظت قرار گرفته و این مشکل ایجاد شده باشد. این مشکل از فشار بیش از حد به پاور یا خرابی ماینر ناشی می‌شود. پاور معیوب را با یک پاور سالم جایگزین کنید. درصورتی که ماینر به درستی کار می‌کند می‌توانید تعمیر پاور را به تعمیرکارهای هش‌بان بسپارید. چنانچه با تعویض پاور نیز مشکل ماینر حل نشد باید ماینر را تعمیر کنید.

۳- کنترل برد و سپس هشبرد را بررسی کنید.

اگر هنوز موفق نشده‌اید ماینر را روشن کنید، تمام کابل‌ها را مطابق عکس زیر از هش برد جدا کنید و سپس فقط یک کانکتور برق را به برد کنترل متصل کنید.

اگر همچنان ماینر روشن نشد بدین معنی‌ست که کنترل برد معیوب است و باید آن را تعویض کنید. اما اگر توانستید ماینر را روشن کنید یعنی هش بردها معیوب هستند. تعمیر هشبرد ماینر یکی از خدمات تخصصی هش‌بان است.

امیدواریم با مطالعه‌ی این مطلب و انجام توصیه‌های ذکر شده توانسته باشید مشکل پاور خود را یافته و حل نمایید. لطفا تجربه‌های خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان هش‌بان به اشتراک بگذارید. در صورتی که سوال دیگری دارید آن را زیر این پست مطرح کنید تا کارشناسان هش‌بان در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ ‌دهند.

 

موضوعات مرتبط با این مقاله
نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه ارســـال نـــظرات کاربـــران

نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه مشاهـــده نـــظرات کاربـــران
شریفی بهمن 21, 1400

من بعدازنصب فن حلزونی بخاطراستفاده ازپیچ بلندوبرخوردباخازن هشتبردسه تاازخازناخراب شدخبرنداشتم ودستگاهومتصل کردم ب برق امادستگاه روشن نشدبعدکه نشون دادم گفتن ک کنترل بردسوخته ممکنه ازبرق باشه؟اماپاورسالمه

هشبان اسفند 1, 1400

سلام و روز بخیر
بسته به نوع دستگاهتون با توجه به توضیحاتی که دادید، همون طور که به اطلاعتون رسوندن احتمالا کنترل برد و یا هشبرد دچار خرابی شده

مولوی اسفند 18, 1400

درود
من یک t17 دارم از سه فن پاور فقط ۲ تا کار میکنه. فن سوم را تعویض کردم ولی باز هم کار نمیکنه لطفا راهنمایی کنید ممنون

هشبان اسفند 21, 1400

سلام و و قت بخیر
متاسفانه مشکل دستگاه شما با مراجعه به تعمیرگاه حل میشه. دستگاه رو به تعمیرگاه مجاز و قابل اعتماد بسپرید

محمد علی احمدی فروردین 9, 1401

سلام
من یه دستگاه e10.2دارم که یک پاورش لیانلی 2500 وات و پاور دیگش 1800گلد که متأسفانه هر دو پاور دسته سیمش از قسمت اتصال به هشبرد داغ و چند بار حتی باعث سوختن سوکت هاش شده
خواهش میکنم راهنمایی کنید

هشبان فروردین 14, 1401

سلام و وقت بخیر
سری دستگاهای e10.2 و e10.3 جریان برق زیادی مصرف می کنند و هر پاوری جوابگوی این میزان مصرف نیست. تجربه به ما نشون داده استفاده از پاور های واتس ماینر p5 و یا p3 با دسته سیم با کیفیت باعث عملکرد بهتر این سری دستگاه‌ها خواهد شد.

امیر برازش فروردین 29, 1401

با سلام
من یه دستگاه t2ths+دارم یکی از هشبرد ها بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه تراهشش صفر میشه
پیش تعمیر کار بردم تنونستن عیبش رو پیدا کنن
هشبرد رو تست کرد سالم بود
اگه ممکنه راهنمایی کنید
با تشکر

هشبان فروردین 30, 1401

سلام و وقت بخیر
اول از همه مطمئن بشید که هشبرد خراب رو برای چک کردن به تعمیرگاه تحویل داده باشید.بهتر که کل دستگاه رو برای عیب یابی به تعمیرگاه مجاز بسپرید.موردی که عنوان کردید میتونه به دلیل مختلفی بوجود بیاد. مثلا مشکلات سخت‌افزاری هشبرد یا اینکه حتی دمای هشبرد بالا بره و دستگاه خودش هشبرد رو به دلیل دمای بالا قطع کنه. در هر حالت توضیحات برای پیدا کردن این مشکل کافی نیست و حتما باید دستگاهتون رو به تعمیرکار مجاز بسپرید برای عیب‌یابی.