دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آنها
دسته بندی مقالات

دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آنها

اگر تصور می‌کنید که در فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج رمزارزتان، یکی از ماینرها به خوبی روزهای اول کار نمی‌کند یا اخیراً متوجه شده‌اید که دستگاه ماینر شما دچار مشکل افت هش ریت یا Hash Rate Drop شده است، این مطلب می تواند به شما جهت رفع این مشکل، راهنمایی های اولیه را ارائه دهد. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که اصلی‌ترین دلایل افت هش ریت ماینرهای رمزارز هایی مانند بیت کوین چیست و چطور می‌توان تا حد امکان این معضل را برطرف کرد.

علل افت هش ریت ماینر چیست؟

دلایل افت هش ریت در ماینر

چرا دستگاه ماینر دچار مشکل افت هش ‌ریت می‌شود؟

پایین آمدن هش‌ ریت ماینر دو جنبه یا حالت مختلف دارد:

  • حالت اول زمانی است که هش‌ ریت محلی ماینر (هشریتی که در صفحه استاتوس ماینر Real Time نشان می‌دهد) از هش ‌ریت ایده‌آل ماینر (هشریتی که در صفحه استاتوس ماینر Ideal Hashrate نشان می‌دهد) کمتر است.
  • حالت دوم به شرایطی اطلاق می‌شود که در آن هشریتی که در بخش داشبورد استخر ماینینگ در قسمت ورکر (worker) نشان داده می‌شود، از هش‌ ریت محلی ماینر (RT) کمتر باش

به هر حال شما برای حل هرکدام از این مشکلات می‌توانید راه‌حل‌های پیشنهادی ما را امتحان کنید. ممکن است یکی از این روش‌ها باعث حل معضل افت هش ریت ماینر شما شود. در غیر این صورت باید دستگاه ماینر خود را به یک مرکز معتبر تعمیر دستگاه‌های ماینر ببرید تا توسط یک کارشناس خبره بررسی و عیب‌ یابی شود.

وقتی نرخ هش محلی ماینر از نرخ هش ایده آل ماینر کمتر است!

اصلی‌ترین دلایلی که منجر به بروز چنین مشکلی می‌شود اغلب دلایل سخت افزاری است؛ به این معنی که احتمالاً در دستگاه ماینر شما یا مزرعه ماینینگ مشکلی رخ داده است. به هر حال برای این که بدانید مشکل دقیقا کجاست می‌توانید در حالت‌های زیر راه‌حل‌های پیشنهادی را امتحان کنید:

صفحه استاتوس انت ماینر (ANTMINER's status)

صفحه استاتوس انت ماینر

1) نمایش ناقص هشبرد ماینر

اولین قدم در مواجهه با افت هش ریت، بررسی وضعیت ماینر یا ماینر استاتوس (Miner Status) است. اگر تعداد هش بردهای نمایش داده شده در این صفحه کمتر از تعداد هش بردهای خود ماینر است، بهتر است کابل‌های تغذیه و دیتا را یک بار جدا کرده و دوباره به آن متصل کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش عیب یابی و تعمیر هشبرد ماینر که به طور مفصل تر درباره مشکلات هشبرد ها و عیب یابی آنها توضیح داده مطالعه کنید.
اگر ظاهر کابل‌ها کهنه شده و نیاز به تعویض دارند، بهتر است این کار را زودتر انجام دهید. به هر حال پس از اتصال مجدد یا تعویض کابل‌ها یک بار دستگاه ماینر خود را ریست کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، باید برای تعمیر دستگاه ماینر خود فکر جدی‌تر کنید. برای این منظور می توانید به صفحه تعمیر هشبرد ماینر مراجعه کرده و از خدمات تخصصی تیم هشبان در زمینه تعمیرات هشبرد دستگاه های ماینینگ استفاده کنید.

تعمیر هشبرد ماینر

نکته: توجه کنید که هنگام تعویض کابل‌های دیتا یا کابل‌های تغذیه، حتما دستگاه خاموش باشد.

2) تعداد هش بردها صفر نمایش داده می‌شود یا سنسور دما، دمای غیر عادی را نشان می‌دهد.

در گام بعدی جهت تشخیص دلیل افت هش ریت، ابتدا صفحه ماینر استاتوس خود را نگاه کنید. در این قسمت ماینر آنلاین است و هشبردها را نشان می‌دهد، اما هشریت صفر است یا تعداد اسیک‌ها (ASIC) را صفر نشان می‌دهد یا دمای غیر عادی نشان می‌دهد (یعنی دمای هشبرد مذکور با دمای سایر هشبردها تفاوت چشمگیر دارد).

البته دمای هر ماینری بسته به تعداد هش بردهای آن متفاوت است. باید کابل‌های دو سر هش برد را یک بار قطع و وصل کرده و دستگاه را ریست کنید. به طور معمول در چنین حالتی مشکل برطرف می‌شود؛ اما در صورتی که حل نشد باید با یک تکنسین مجرب دستگاه‌های ماینر تماس بگیرید. توجه داشته باشید که باید اتصالات کابل و سوکت دیتا را حین قطع و وصل کردن چک کنید تا مطمئن شوید که کابل تغذیه و سوکت تغذیه روی هشبرد، کنترل برد و خود کابل‌ها از نظر ظاهری مشکل نداشته باشند. همچنین دقت کنید پین‌های سوکت دیتا کج نشده باشند، سیم و سوکت‌های تغذیه ذوب نشده باشند و … .

3) از فن خروجی دستگاه باد سرد بیرون می‌آید یا زمانی که دستگاه روشن شده هش‌ ریت کافی نمی‌دهد.

ممکن است به علت وجود اشکال در منبع تغذیه (PSU)، ماینر در فواصل زمانی کوتاهی به طور مدام ری‌استارت شود که باعث افت هش ریت می شود. به طور معمول چیزی حدود 15 دقیقه طول می‌کشد که دستگاه ماینر شما کاملاً آپ شود. البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که برخی از ماینرها قبل از آپ شدن کامل، تست‌های مختلفی می‌گیرند و همین موضوع باعث می‌شود که آپ شدن کامل آن‌ها حتی تا 40 دقیقه هم زمان ببرد. اگر ماینر شما در فاصله کمتر از این زمان ری‌استارت می‌شود، به این معنی است که منبع تغذیه ماینر شما دچار مشکل بوده و احتمالاً باید آن را تعویض کنید.

4) تاخیر در شبکه، پهنای باند کم یا افت شدید بسته (این مشکل معمولاً به صورت بالا رفتن نرخ ریجکت در استخر استخراج آشکار می‌شود)

راه حل این مشکل بسیار ساده است. ابتدا چک کنید که اتصال به اینترنت برقرار است یا خیر؟ سپس باید سرعت اینترنت را بررسی کنید. معمولاً این معضل در اثر بروز یک مشکل سخت افزاری در دستگاه ماینر ایجاد نمی‌شود. پس بهتر است سرعت یک سایت دیگر را در اینترنت بررسی کنید یا مطمئن شوید که اتصال شما به اینترنت برقرار باشد.

5) گرم شدن بیش از حد ماینر که منجر به کاهش هش ‌ریت یا استارت مجدد دستگاه ماینر می‌شود.

هر دستگاه ماینری در حین کار میزان گرمای مشخصی را تولید می‌کند. این دما در کاتالوگ ماینر درج شده است؛ اما به طور معمول میانگین دمای خروجی که یک دستگاه ماینر در حین کار کردن تجربه می‌کند بالای 60 درجه سانتی‌گراد است. وقتی دمای نشان داده شده در صفحه استاتوس ماینر از مقداری که در کاتالوگ آن درج شده است بالاتر برود، دستگاه دچار افت هش ریت خواهد شد. بنابراین تلاش کنید تهویه محل حضور ماینر را قدرتمندتر کنید و از فن‌های قوی و تهویه مطبوع استفاده کنید.


بیشتر بخوانید:

دلایل خرابی ماینر و چگونگی تشخیص و عیب یابی قطعات آن


6) مشکل خرابی سخت افزاری

ممکن است ماینر در اثر حمل‌ونقل دچار آسیب دیدگی شده باشد. حتی برخی از ماینرها از ابتدا دچار اختلالاتی در تراشه‌ها هستند که چنین معضلاتی به راحتی می‌توانند هش ریت ماینر را کاهش دهند. اما این‌ها مشکلاتی نیست که شما بتوانید به راحتی و خودتان آن‌ها را حل کنید. بنابراین بهترین کار این است که دستگاه را به یک متخصص تعمیر دستگاه‌های ماینر نشان دهید.

وقتی هش ریت استخر استخراج کمتر از نرخ هش محلی است!

برای درک بهتر این مسئله بد نیست به این مثال توجه کنید. ماینر s9j در حالت استاندارد و بهینه 14.5 تراهش قدرت پردازش دارد. حال اگر بجای 14.5 تراهش در استخر ماینینگ، مقدار کمتری مانند 12 تراهش نشان دهد، ممکن است به اشکالاتی خورده باشیم و دچار افت هش ریت شده باشیم که در ادامه آن را در حالت‌های زیر بررسی می‌کنیم:

1 ) هش ریت لحظه‌ای (real-time hashrate) کمتر از مقدار ایده آل (Ideal hashrate) باشد.

برای حصول دقت بیشتر، بعد از این که ماینر شما 24 ساعت کار کرد نرخ هش روزانه استخر استخراج را با داده‌های صفحه محلی ماینر مقایسه کنید.

2) میانگین نرخ هش محلی ماینر با میانگین نرخ هش استخر استخراج متفاوت است.

میانگین نرخ هش محلی ماینر به معنی میانگین نرخ هش در طول دوره عملیات است. نرخ هش روزانه محاسبه شده توسط استخر استخراج میانگین نرخ هش 24 ساعت گذشته است. بنابراین اگر ماینر به مدت 24 ساعت کار نکرده باشد، نرخ هش ماینر در صفحه استاتوس بیشتر از استخر استخراج خواهد بود.

3) نسخه سیستم عامل قدیمی است.

شرکت سازنده ماینر سعی بر به روز کردن سیستم عامل (firm-ware) محصولات خود در وبسایت پشتیبانی دارد. از این رو جهت به‌روز بودن امنیت و کارایی دستگاه خود پیشنهاد می‌شود که همیشه آخرین نسخه سیستم عامل روی دستگاه نصب باشد.

در پایان به یاد داشته باشید که وقتی هش ‌ریت یک ماینر افت می‌کند باید مشکل را در خود این دستگاه جستجو کرد و کاری به بقیه ماینرهای موجود در مزرعه نداشت. همچنین باید همیشه میزان دما و رطوبت مزرعه را در شرایط ایده‌آل نگه داشت تا ماینرها دچار گرمای زیاد و در نتیجه کاهش و افت هش ریت نشوند.
ضمن آن که توصیه می‌شود اگر با راه‌حل‌های ارائه شده در بالا باز هم مشکل دستگاه ماینر شما حل نشد، باید سریعا آن را از مزرعه جدا کنید و از یک تکنسین خبره بخواهید مشکل دستگاه شما را به طور دقیق‌تری بررسی کند.

امیدواریم با مطالعه‌ی این مطلب و انجام توصیه‌های ذکر شده توانسته باشید مشکل خود را یافته و حل نمایید. لطفا تجربه‌های خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان هش‌بان به اشتراک بگذارید. در صورتی که سوال دیگری دارید، آن را زیر این پست مطرح کنید تا کارشناسان هش‌بان در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ ‌دهند.

سوالات متداول درباره کاهش هش ریت ماینر🙋

علت کاهش هش ریت ماینر چیست؟

برای فهمیدن دلیل افت هش ریت و پایین امدن تراهش ماینر، اولین کاری که باید انجام دهید، چک کردن صفحه استاتوس ماینر است. پس از آن می توانید بر اساس اروری که مشاهده می کنید برای رفع آن اقدام کنید. درباره علل و ارورهای مختلف می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

دلیل نوسان هش ریت ماینر چیست؟

اصلی ترین دلیل نوسانات هش ریت ماینرها، عدم اتصال درست اینترنت و سرعت پایین آن است. تاخیر در شبکه و پهنای باند کم نیز تاثیر بسزایی در وجود نوسانات دارد.

علت افت هش ریت کارت گرافیک چیست؟

عمده ترین دلایل کاهش هش ریت کارت گرافیک، تاخیر در شبکه، Dvfee و اورکلاک بیش از حد است که می توانید دلایل و راهکارهای آن را به تفصیل در مقاله علت افت هش ریت کارت گرافیک هشبان بخوانید.

موضوعات مرتبط با این مقاله
نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه ارســـال نـــظرات کاربـــران

نــظرات کاربــران پیرامــون مقالــه مشاهـــده نـــظرات کاربـــران
ناشناس مرداد 31, 1401

سلام وقت بخیر
امکان داره علت کاهش هش ریت کابل دیتا باشه؟
الان هشبرد۱۰ ۸.۶میزنه کابل نو بزارم بالاتر میره؟

هشبان شهریور 2, 1401

سلام و وقت بخیر
خیر.وظیفه ی کابل دیتا صرفا دریافت و ارسال اطلاعات هستش. کاهش هش ریت ارتباطی به کابل دیتا نداره. به شما پیشنها میکنیم دستگاهتون رو برای عیب یابی به یک تعمیرگاه معتبر بسپرید.

ناشناس شهریور 7, 1401

با سلام
T2tz دارم–از سللمت پاور مطمینم وتست شده-کابل دستا هم چک شده و مطمین-هشبرد۱و ۳کار میکنه-هشبرد۲خیر
در صورتی که با یک کمترل برد دیگ(از سلامتش مطمین نبودم)فقط هشبرد ۲کار میکرد–پس هشبرد ۲سالمه
ولی با این کنترل برد خودش هشبرد۱-۳فقط کار میکنه سوکت هارو هم جابجا کردم ک باعث میشد فقط سک هشبرد بالا بیاد-هشبرد۱-۳ک باهم بالا میاد هش۳نوسانی کار میکنه ولی وقت هش۳ تنها بالا میارم بدون نوسان ریت بالا میزنه—ب نظر شما مشکل قطعی از کنترل برده؟
متشکر میشم راهنمایی کنید

هشبان شهریور 12, 1401

سلام و وقت بخیر
مشکل رو گنگ توضیح دادید.
اگه منظورتون این هست که با یه کنترل برد دیگه ، هشبرد دوم رو شناخته و کار کرده و با کنترل برد اصلی فقط ۱ و ۳ رو شناخته، آیا سوکت روی کنترل برد رو عوض کردین؟! کنترل برد t2tz چهار عدد کانکشن یا سوکت روش هست. از کانکشن دیگه استفاده کردید؟!
اما اینکه وقتی دو هشبرد بالا میان و نوسانی کار میکنند اما هشبرد سوم بصورت جدا، با هشریت کامل کار میکنه یعنی ایراد پاور
مشکل دستگاه بصورت حضوری بهتر شناخته میشه. اگه مقدور باشه، دستگاه رو برای عیب یابی اصولی و تعمیرات در صورت نیاز به تعمیرگاه معتبر و مجاز ارسال کنید.